Loading in progress
Loading in progress

Check our offer

The main branch of our company are professional products for body hair removal – ROYX PRO sugar pastes as well as the cosmetics used before and after depilation which are made of purely natural raw materials.

Depilacja cukrowa a starożytny Egipt – historia past cukrowych

Wydawać by się mogło, że depilacja pastą cukrową to względnie nowa usługa, która zyskuje więcej zwolenników niż popularny w ostatnich latach wosk. Nic bardziej mylnego! Pierwszych past cukrowych do usuwania zbędnego owłosienia używano już 6 tysięcy lat temu! Warto poznać ich historię bliżej.

Pierwsze depilacje pastą cukrową

Przyjmuje się, że pasta cukrowa ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie. Dzięki niej zbędne owłosienie usuwali mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, Grecji i Egiptu. To właśnie Egipcjanie używali pasty najczęściej. Depilacja głowy była powszechna nie tylko ze względu na łatwiejsze utrzymanie higieny w upalnych temperaturach, ale też dobrze widziana kulturowo. Gładkie ciało uznawano za piękne, a kobiety do ślubu stawały całkowicie wydepilowane. Z szacunku dla męża usuwały nawet włosy z głowy i brwi. Cukrowanie jest najpopularniejszą metodą depilacji na Bliskim Wschodzie do dzisiaj. Kobiet w wielu krajach arabskich spotkają się raz w miesiącu, aby wzajemnie, w atmosferze rytuału, wydepilować pastą cukrową swoje ciała.

Cukrowanie dziś

Depilacja pastą cukrowa stawała się popularna na Zachodzie wraz z migracją tunezyjskich kobiet w drugiej połowie XX wieku. W 1915 roku „Harper’s Bazaar” opublikowało zdjęcie modelki bez owłosienia pod pachami, co zapoczątkowało modę „na gładkość”. Trend stał się jeszcze silniejszy, gdy Coco Chanel wprowadziła na salony ponadczasową już „małą czarną”, odsłaniającą idealnie wydepilowane nogi. Od tamtej pory usuwanie owłosienia stało się obowiązkowe, a w sklepach pojawiały się coraz to nowsze narzędzia do likwidacji niechcianych włosów: maszynki jednorazowe, wosk, depilatory itp. Obecnie metod depilacji jest naprawdę wiele, jednak coraz więcej kobiet decyduje się na te najłagodniejsze, najbardziej naturalne i najzdrowsze dla skóry. Dlatego też coraz więcej salonów zastępuje wosk pastą cukrową. Różne rodzaje past cukrowych umożliwiają znacznie mniej bolesną i skuteczną depilację wszystkich części ciała, ograniczając przy tym późniejsze nieestetyczne wrastanie włosków pod skórę. Jak widać, cukrowanie jest bezkonkurencyjną metodą depilacji od wieków!

"